'Altın fiyatları 2 yılda 3.500 dolara çıkabilir'

29 Ağustos 2013 03:33  

 

'Altın fiyatları 2 yılda 3.500 dolara çıkabilir'

Nisan ayında gördüğü tarihi düşüşten sonra toparlanmaya başlayan altın fiyatlarıyla ilgili her gün yeni tahminler gelmeye devam ediyor. Birçok analist fiyatların daha da yukarı tırmanacağını öngörse de, son dönemin en ilginç tahmini Citi Baş Teknik Analisti Tom Fitzpatrick'ten geldi.


'ARTIŞ HIZLANARAK SÜRER'

Fitzpatrick, altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde hızla artacağını öngördü. 'King World News' isimli blogda yayımlanan röportajında Fitzpatrick, altının yeniden sağlam yatırım aracı olma yoluna girdiğini belirterek, bu trendin hızlanarak sürmesini beklediğini söyledi. Tom Fitzpatrick'in şok eden tahmini ise şöyle: "Gelecek iki yıl içinde altının 3.500 dolara çıkacağını tahmin ediyoruz."

1974 YILININ BİR TEKRARI

Fitzpatrick "Altın dinamiklerine bakıldığı zaman, (Nisan ayında) gördüğümüz düzeltmenin 1974-1976 yılları arasında piyasada yaşananlara çok benzer olduğu göze çarpıyor" dedi. 1974'te başlayan süreçte borsaların ayı borsasından çıkmaya başladığına dikkat çeken Fitzpatrick, altının ise aynen bu yıl olduğu gibi 55 aylık ortalamanın yüzde 14 kadar altına düştüğünü belirtti.

HİSSE FİYATLARIYLA BAĞLANTISI

Fitzpatrick, "Altın 1976 yılındaki dibi gördükten dört hafta sonra borsalar zirve yapmıştı. Bu yıl ise altın 1182 dolarla dip yaptıktan beş hafta sonra hisse piyasaları zirveyi gördü. Zirveden sonra hisse fiyatlarının düzeltmeye girmesiyle altın kendine geldi" dedi.

CITI'NİN RESMİ GÖRÜŞÜ DEĞİL

Ancak Fitzpatrick'in bu tahmini Citi'nin resmi görüşünü oluşturmuyor. Citi metal analisti David Wilson, daha temkinli bir öngörüyle 2015 yılı sonunda altının 1250 dolar olacağı tahmininde bulunmuştu.

CNBCE

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
       Facebook'ta Paylaş       
Editör
Üye Girişi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Üye Ol / Şifremi Unuttum
Üye İstatistikleri
Son Üye Weylok Azad
Toplam 367 Üye
Son Fotoğraf
vanyolu Rıfat Çalışkan Nihat Çavuşoğlu Deprem. A. Akar bayrak 5-18 Aralık İst. Tepe Nautilus Alış Veriş Merkezi Osman Kendir
Finans
Alış Satış
EUR YTL YTL
USD YTL YTL
Spiritüalist