İnci kefalının macerası başladı

19 Mayıs 2012 04:44  

 

İnci kefalının macerası başladı

Dünyada yalnızca Van Gölü’nde yaşayan bir tür olan “inci kefalleri”, Erciş İlçesi’ndeki Deliçay’a girdi. Deliçay’ın kaynaklarına doğru son derece güç ve tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkan inci kefallerinin, çay üzerinde bulunan doğal bendi aşmak için gösterdiği çaba, izleyenleri şaşkınlık ve hayranlık içinde bırakıyor. Mücadeleyi kazananlar, hiç durmadan birkaç kilometre ilerdeki sığ yumurtlama alanlarına yüzüyor. Bir görsel şölene dönüşen inci kefallerinin üreme macerası için her yıl Van’da bir festival düzenleniyor.

Göç, akşam saatlerinde artış gösteriyor ve binlerce kişi bu eşsiz doğa olayını izlemek için Erciş’e geliyor. Balık bendi, Erciş Kaymakamlığı tarafından balık göçünün daha rahat izlenebilmesi için yapılan izleme platformu ve çevre düzenlenmesi ile tam bir mesire alanına dönüştü.


KİMLİK KARTI:

◊ Sadece Van Gölü’nde yaşar.

◊ Yetişkin boyu 19.5 cm, ağırlığı 80 gr.

◊ Ömrü, avlanmazsa 7 yıl. 3 yaşında üreme yeteneği kazanır.

◊ 15 Nisan-1 Temmuz arasında avlanması yasak.

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
       Facebook'ta Paylaş       
Editör
Üye Girişi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Üye Ol / Şifremi Unuttum
Üye İstatistikleri
Son Üye Ali turk
Toplam 363 Üye
Son Fotoğraf
23.10.2011 Erciş Depremi İ.Tunç soldan-didem, elif, ebru ve alper 19 Eylül Ahtamara Ayini dolunay 15 Kasm 2011 Erciş Van-Göl Diyarı Fotoğraf Sergisi Savaş uçakları sivilleri bombaladı BURSA ERCİŞLİLER DERNEĞİNİN ANKARA GECESİ ZİYARETİ ilginç kayalar, iç tarafları doğal sığınak Deprem. A. Akar Osman Kendir
Finans
Alış Satış
EUR YTL YTL
USD YTL YTL
Spiritüalist