Entelektüel ve […] bir belediye başkanı aranıyor

21 Kasım 2013 15:40 / 1778 kez okundu!

 

"Entelektüel kimlikli belediye başkanı, kültürden anlayan, her kesimden sanatçıyı, kültürel faaliyetleri destekleyen; yazara, şaire sahip çıkacak, ozana ve dengbeje aynı değeri verecek, Erciş’in kültür birikimini ortaya çıkaracak bir özelliğe sahip olmalı."

-------------*-----------

Başlıkta bir eksikliğin olduğu aşikâr. Aklımdan ilk geçen ifade “kabadayı” idi. Fakat kullanmanın hem cinsiyet ayrımcılığına neden olacağı hem de “entelektüel” ile “kabadayı”nın yan yana yakışmayacağını düşündüğüm için ibareyi bilinçli olarak kullanmadım. Zaten bize lazım olan da bu iki özelliği taşıyan bir belediye başkanının olması.

Entelektüel kimlikli belediye başkanı, kültürden anlayan, her kesimden sanatçıyı, kültürel faaliyetleri destekleyen; yazara, şaire sahip çıkacak, ozana ve dengbeje aynı değeri verecek, Erciş’in kültür birikimini ortaya çıkaracak bir özelliğe sahip olmalı; diğer özelliği ile de kaldırım işgalini sona erdirecek, yolları “normal” insanların kullanıma açacak, bayanların kahvehanelerde oturan (yani kaldırımlarda) erkeklerin aralarından geçmeden ve rahatsız bakış ve ifadelerine maruz kalmadan yolları ve kaldırımları kullanma olanağı verecek; nalburların adeta tüm inşaat eşyalarını kaldırıma dökmesine müsaade etmeyecek, otobüs duraklarını düzenleyecek, yollarda hiçbir estetik özelliği olmayan “acayip” unsurları temizleyecek vb. vb. özelliklere sahip bir belediye başkanı aranıyor.

Önümüzdeki yerel seçimler sadece Erciş için tüm Türkiye için hayati bir önem taşıyor. Konumuz özelde Erciş olsa da, insanımız adaydan çok hükümet olacak partiyle daha fazla ilgilenmektedir. Kanaatimce bu yaklaşım bu kez de Erciş için ön planda olacak. Birkaç senaryo ile olayı anlamaya çalışalım:

  1. AKP Türkiye’yi dönüştüren kadroyu bir şekilde başka alanlara kanalize ederek rüştünü ispatlama gayretine girecektir. Bu şu demek oluyor: AKP’nin en önemli saç ayakları partideki üst üste üç kez seçilme kuralı gereği meclise giremeyecekler. Bunların bir kısmının adları büyükşehir belediye başkanlığı için geçiyor. Bu durumda Başbakan Erdoğan dâhil, partinin omurgasını oluşturan, otoriter “karizmatik” kadro önümüzdeki yıl olmayacak. Bu durumda Erdoğan Cumhurbaşkanı (başkanlık şimdilik uzak gözüküyor) olur, büyükşehir belediye başkanlıkların büyük kısmını alabilirse –ki en büyük aday onlar gözüküyor, Doğu ve Güneydoğu ile kıyılar hariç- hükümet etme işlevini bu seçim için garantiye alacak gibi.
  2. Geçmişte örnekleri bolca görüldüğü gibi, “lider gidince partinin yerinde yeller eser” durumunun yaşanıp yaşanmayacağı konusu şu an herkesin en fazla ilgilendiği mesele. Hali hazırda AKP kadroları bir sürekliliğin olduğu vurgusunu yaparak (mitinglerdeki kalabalıklara vurgu yapılması, çılgın projelere devam edilerek AKP devamlılığının yürürlükte tutulması, çözüm sürecinin uzun alacağına dair algıların kamuoyunda sıcak tutulması, buna bağlı olarak “AKP giderse her şey yarıda kalır” algısını insanların içine yerleştirilmek istenmesi vb.) bu korkuyu ortadan kaldırma gayretindeler.
  3. BDP, MHP ve CHP’nin durumlarının ne olacağı şu an kesinlik kazanmadığı için (örneğin seçim sisteminin ne olacağı, seçim barajı), ortadaki kararsızların AKP’ye mi yoksa içinde Yeşiller ve kıyıda köşede kalmış, temsil gücü az da olsa varlığını sürdüren grupların Sosyal Demokrat kimlikli bir oluşuma mı kayacağı muamma. Bundan dolayı AKP bu bulanık ortamda oltayı suya atmamak için mantıklı davranabilir. Zira diğer unsurlar bulanık suda bulunan birkaç balık için uğraşı dururken, AKP tezleri çürütüp yoluna devam edebilir. BDP ve CHP’nin bugünkü durumlarından kötü olması beklenmiyor.
  4. Ya da seçim barajı iner, CHP Kemalizm’den, MHP milliyetçilikten, BDP radikal Kürt oylarından istediği oranı elde ederse işte o zaman demokratik bir toplum mu olmuş olacağız yoksa Ukrayna parlamentosuna mı döneceğiz onu da görmüş olacağız.

 

Erciş İçin İdeal Belediye Başkanı Nasıl Olmalıdır?

Yukarıdaki olası senaryolar ve değerlendirmeler her yer gibi Erciş’i de yakından ilgilendiriyor. Van’ın büyükşehir olmasıyla Erciş Belediyesi’nin görev ve yetkileri ne ölçüde değişecek tam olarak herkes tarafından bilinen bir durum değil. Ama bilinen o ki, temel hizmetler dışında ilçe belediyelerin pek de bir şey yapmayacağı ortada. Üstelik BDP’nin Van’da güçlü olması, Erciş’te de oylarını geçen seçimlere oranla iyileştirmesi bu seçim için AKP’yi iyice zorlayacağı anlamına geliyor. Bu da, gösterilecek belediye başkan adayının nitelik olarak herkesi tatmin etmesi anlamına geliyor.

Bir Ercişli ve Erciş’in 90’lardan sonra nasıl dönüştüğe şahit olan biri olarak benim düşüncemdeki belediye başkanı tamamen farklı parametreler üzerine kurulu sisteme dayalı çalışacak bir insan olmalıdır. Şunu da itiraf edeyim, şu ana kadar hangi partiden olursa olsun, ilan edilen aday adaylarından hiçbiri beni misyon ve vizyon yönünden tatmin etmedi. Nasıl bir belediye başkanı hayal ettiğimi açıklamaya çalışacağım.

Her şeyden önce bir belediye başkanı ENTELEKTÜEL olmalıdır. Bilgiden yoksun bir zihne sahip bir belediye başkanı bir atom bombasından daha tehlikelidir. Eğer siz, sizin dışınızda yaşayan insanların yaşam kalitelerini arttırmak, çocuklara, doğaya, kültüre, hayvanlara ve diğer olgulara yönelik düşünmek istiyorsanız entelektüel olmak zorundasınız. Özgün düşünmek bir meziyettir. Sadece bir kesimin belediye başkanı olmak kendi geleceğini başkalarının ayakkabı ipliklerine bağlamak demektir; umudu bağladıklarınızın sizin bağınızı ne zaman çekecekleri belli olmaz.

Bir belediye başkanı en büyük yatırımı gelecek nesillere yapmalıdır. Çocuklar her kültürde geleceği ifade ederler. Onların yetişmesi, gelişmesi, iyi bir çevrede büyümesi, sizin gelecekteki çocuklarınızın da geleceğini belirleyecektir. Eğer siz onlara kurslar açmazsanız, sağlıklı bir çevrede oyun oynamalarını sağlamazsanız, iyi bir eğitim almaları için duyarlı davranmazsanız, sizin tüm olanaklarınız sizin tükendiğiniz gün sizinle tükenir; çünkü sizin biriktirdiklerinizi onlar emanet alacak. Sonucun ne olacağını kestirmek zor olmasa gerek. Birçok belediye sayısız etkinlikle sağlıklı bir tolum oluşturmak için çalışıyor, bunlar taklit edilirse bile, onların yaptıkları çalışmaların yüzde onu yapılırsa ben şahsen mutlu olacağım.

Erciş Belediye Başkanı kesinlikle aşiretlerden, kabilelerden, soylardan vb. çıkar ilişkisine dayalı mafyavari yapılardan beslenmemelidir. Ödün verile verile bugün çarşı merkezi (genel olarak deprem hesaba katmadan da) köhne yapılar, işlevsiz sokaklar, kullanımı zor kaldırımlardan dolayı yaşamı olumsuz etkilemektedir. Plan ve projeler sağlıklı oluşturulmadan oldu-bittiye getirilerek iş yapılmaya çalışıyor. Şeffaflığın olmadığı, her türlü alavere-dalaverenin döndüğü bir yerleşim yeri Erciş. Maalesef tüm olgular birleştiğinde kocaman bir enkaz çıkıyor karşımıza.

Bugün Erciş devlet Hastanesi gibi bir felaketle baş başa kalan insanlarımız, hastaneye gitmenin işkenceye dönüştüğü bir yerde insanların yaşamından mutlu olması elbette beklenemez. Her seçim döneminde -hangi partiden olursa olsun- birinin ötekini yok etmek üzere kurulan bu düzende tabii ki kazananın daha sonra ötekini görmesi olanaksınızdır. Bana göre, siyaseti, “olmak ile olmamak” üzerine kuran siyasilerimiz; ötekini görmeyi, centilmen davranmayı, hoşgörülü olmayı, seçilenin herkesin belediye başkanı olduğu duygusunu herkese aşılaması durumu gibi herkes için lazım olan bir takım ortak yaşam kültürünü meydana getirmesi gerekiyor. Hâlbuki bizdeki anlayış, “karşıdakini yok et ki yaşayasın” anlayışıdır. Bu nedenle bugün Erciş’te hoşgörülü bir siyasi anlayış olmadığı gibi, tamamen “etik” olmayan yol ve yöntemlerle hareket edilmektedir.

Yeni bir belediye başkanı hepimiz için iyi olacak. Yine de bu yeniliğin hepimizi kucaklar nitelikte olması, vereceğimiz oyun hangi tarafa gideceğiyle alakalıdır. Ercişlilerin oy kullanırken yukarıda saymaya çalıştığımız eksiklikleri göz önünde bulundurup bulundurmayacaklarını zamanla göreceğiz. Ben şahsen “ehil” olan kişi için tercihin yapılması taraftarıyım. Eğer Erciş’te “gelecek nesiller” düşünülmeden belediye başkanı seçilecekse, gelecekte karanlığa mahkûm olacağımız çok nettir.

İsmet Tunç

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
       Facebook'ta Paylaş       
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Üye Ol / Şifremi Unuttum
Konuk Defteri
Üye İstatistikleri
Son Üye Weylok Azad
Toplam 367 Üye
Son Fotoğraf
boursok ekmeğinin pişirrilmesi-i.tunç Ulupamir el sanatları halil elbir son çalışması röpördüksiyon Rıfat Çalışkan köycük ahır tavanı Osman Kendir
Finans
Alış Satış
EUR YTL YTL
USD YTL YTL
Spiritüalist