Kürtler ve Köprüler

19 Ağustos 2013 10:47 / 1390 kez okundu!

 


İran, Suriye,Irak ve Kürtler konusunda bir çok insan kendi görüşlerini dile getirdiler. Sizlerden riçam azda aşağıda belirteceğim gönlden bakınız.
Huzurlu ve modern çorafyamız son 100-200 bir çok değişikliğe uğradı ve bir çok "Parsellenmiş" ülkeler ortaya çıktı. Bu süreçte bir çok suçsuz insanın hayatına da mal oldu ve olmaya da devam etmekte. Temennim yüce Allah'tan acıların son bulmalıdır.

Bu coğrafya'nın bir ferdi olarak dolayısıyla İran, İrak ve Suriye'de akrabası olanlardanım. Bizim aile olarak güneydeki akrabalarımız ile görüşmelerimiz en son "Geliyı Zilan" katliamından sonra kesildi.

Bu bölgedeki çok Kürt kardeşimize tercumanlık ettim ve en çok etkileyenler de Suriye'li kardeşlerimiz idi. Hiç birisinin kimliği bile yoktu. Yer sahibi olmak için bile dost bildiğim bir Arab kardeşinin üzerine tapuyu yaptırarark sahip oluyorlar ve bazen en ufak olayda mansulu bile elinden alınabiliniyor vs vs... Müvekkillerin yaşadıklarını dinledikce etkilenmemek elde değildi.

Suriye'de bize anlatılan baharda (!) Kürtler hep dışarıda kalmaya çalıştılar lakin buna ancak 1,5 yıl dayanabildiler. Son günlerde sosyal medyada bazı videolar geziyor ki gazeteciler tarafından değilde bizzat köylüler tarafından çekilmiş videolar var ki dehşet. Rojava belgeselini de izledim ki bu belgesel 2012 yılı yapımı olup oraları tanımak için azda olsa yardımı olmaktadır.

Evet biliyorum hükümetimiz az kontrol altında çünkü derin devleti ve kendini milletten üstün sayanları temizlemek öyle 10 yılda yapılaçak bir iş değil ve daha çok zamana ihtiyaçı vardır. Ama en azında ağırlığını az kullanmalı idi. Şuan uzak doğudan Fas'a kadar ki çoğrafyadaki bir çok insan dönüp bize bakıyor ve bizden bir şeyler bekliyor ki ben bunu bizzat bu bahsedilen çoğrafyanın insanlarından da duymaktayım. Bahsettiği uçuşa yasak uygulaması için daha çok ağırlığını kullanmalı ki Libya'da bunu yapmıştı.

Bu süreçte Türkiye'nin Suriye-Irak ve İran kürtleri ile birlik olabilmesi ülke için daha mankul olanıdır. Dün köylunun eşek sırtında getirdiği iki bidon akaryakıtı tehdit olarak algılayanlar bu günde Esad'tan kalma hurda tankların üzerindeki Kürtleri hukumete tehdit olarak aktarıyor.

Türk cumhuriyetlerine giden köprü olan dağlık Karabağ dün bilinçli olarak Ermenistan'a verip kapatanlar bügünde Irak'ı altın tepsi ile İran'a sundular şimdide Suriye'yi de onlara teslim edip Türkiye'nin sünni dunyası ile bağlantısını kesmek istiyor. Ve ayrıca bu demektir ki bu iki köprü kapanınca dolayısıyla ülkenin enerji bağımlılığı Rusya ve İran'a bağlı da kalacak. Unutulmasın mevcut enerji ithalı Rusya ve İran'dan almaktayız. Oysa kürtler ile birlik olmak hem enerji bağımlığını onlardan kurtarmak demek, hep türki ve hemde sünni dunyası ile köprümüz kapatılmaz demek...

Düşünün dün özerk ilan edilen Nahçıvan ve Dağlık Karabağ verilmeseydi Azerbaycan komşumuz idi. Ve bu da demektir ki biz doğal gazımızı Rusya veya İran'dan almayacaktik. Ve en önemlisi ise Azerbaycan'dan Kazakistan'a kadar olan kardeşlerimizin enerjisine ulaşacaktık ve hatta İngiliz-Amerikan-Alman ve kuklalarına gazı Rusya yerine Avrupa'ya biz satacaktık.

İran'dan Suriye'ye olan "Şii Birliği'de" bizim sünni dunyasına ulaşmamıza buyuk bir duvar olacaktır.
Şimdi suriyeli Kürt lider Salih Müslüm Türkiye'ye gelmesi ve yüzünü Telaviv yerine Ankara'ya çevirmesi doğru bir karar ve ülke bundan yararlanmalı. Ki ülke için de kaçınılmaz bir fırsattır. Şahsi kanaatim Türkiye ile Kürtlerin birlikte kardeşce hareket etmesi kurtuluş olur bu coğrafya için önemli, yoksa vahim hadiseler olabilir. (Bu süreç tam rahmetli Özal'ın olacağı bir vakit..!)

Ayrıca İstanbul'da oturan bir vatandaş sabah namazından evden çıktığı vakit akşam yemeğini de Hazar Deniz'in eşsiz güzelliğinde yiyebilecek hemde vizesiz....
Saygılarımla

Dip Not: Bu yazıdan bir hafta sonra İran Salih Müslim'i İran'a davet etti...!!!

Murat Bedir

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
       Facebook'ta Paylaş       
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Üye Ol / Şifremi Unuttum
Konuk Defteri
Üye İstatistikleri
Son Üye Weylok Azad
Toplam 367 Üye
Son Fotoğraf
Tek Başına Rıfat Çalışkan günaydın atatürk ve arkadaşları Sılho GENÇLERİ KAYNAŞTIRMA ADI ALTINDA HALISAHA  FUTBOL BURSA ERCİŞ`LİLER DERNEĞİ ÇANAKKKALE GEZİSİ Osman Kendir
Finans
Alış Satış
EUR YTL YTL
USD YTL YTL
Spiritüalist